Tarifa / Gibraltar / Playa del Burgo

18.11.2021

Právě jsme dosáhli dalšího cíle - nejjižnější místo Evropy - Tarifa! Místo kde se setkává oceán a moře.

Po 45 dnech se nám daří dosáhnout vysněného nejjižnějšího bodu. Počasí je opravdu expediční...fouká extrémní nárazový vítr o rychlosti 120km/h. Supermanky jsou z toho nesvé a musím je mít na vodítku protože bych je mohl najít až v Maroku které je odsud 14km a je vidět pevnina. Nejjižnější místo Evropy je pevnost ke které vede vytvořená úzká cesta. Pevnost není přístupná a dá se k ní dostat jen zvenčí ale i tak má místo dobrodružnou atmosféru.

Jsme tu asi hodinu a jsme kompletně mokrý protože tím větrem je ve vzduchu i rozbouřené moře. Ještě se to mísí s pískem takže taková slaná písková kombinace. Parkuji sice v loužích a mokrém písku ale mám to kousek a ještě si zajdu na věž pod kterou stojím na vyhlídku.


Původně jsem tu chtěl zůstat déle ale kvůli počasí jedu do Gibraltaru. Příjezd je jak z filmu Setkání třetího druhu když vidíš ten kopec. Ještě netuším co mě čeká ale začátek není úplně pohádkový. Jsou tu hranice, to co jsem vlastně tisíce kilometrů neviděl. Projíždím celní a pasouvou kontrolou, upozorňují mě, že obytným autem tam nesmím zůstat přes noc. To ani v plánu nemám takže jsem v klidu.

Další zvláštnost je, že do země/města přijíždíte přes letištní ranvej. Takže když letadlo přistává nebo vzlétá musíte pravděpodobně čekat.


Další nepříjemnost kterou zjišťuji po pár metrech je, že tu jsou velice úzké silničky, není tu nikde msto na otočení nebo zastavení. V každé druhé uličce je cedule se zákazem vjezdu obytného vozu. Po 30 minutách zmateného ježdění po pravé straně země se vracím a jedu druhou stranou k vytýčenému cíli - majáku. A vlastně ještě další problém...na místní síti Gibtel mi nefungují data ani volání a na Španělských Moviestar a Orange jen volání. Takže paráda, cestuji tady bez navigace jen podle ukazatelů. Jo a do toho podobné počasí jako v Tarifě....vítr o šílené rychlosti. Tady jsem ale opatrnější protože dvakrát za den se nechci převlékat. Supermanky jdou se mnou ale nadšení žádné u nich nevidím.

Odjezd z této země je ještě komplikovanější než příjezd. Stojím frontu na hranci a pak si mě ještě odkloní na parkoviště a přijdou pohlédnout jestli něco nepašuji.

Zpátky ve Španělsku jedu hned umýt auto které bylo kompletně mokré od moře. Vím jistě, že sem už nikdy nepojedu :-), nestojí to za ty všechny komplikace.

Na noc zůstávám kousek za Gibraltarem. Parkoviště u Torre Nueava - Playa del Burgo s výhledem na Gibraltar.

Oblíbil jsem si čerpací stanice Repsol, možná to bude tím, že od nich beru plyn.

Poprvé za celou cestu měním láhev plynu přímo v distribučním centru.